Wiosenny powrót

Po zimowej przerwie Uczestnicy Klubów Samopomocy z radością powrócili do Muzeum Wsi Lubelskiej. Pomimo mocno deszczowego poranka pogoda na południowy spacer okazała się dla nas łaskawa i mogliśmy przechadzać się wśród czystej zieleni orzeźwionej wiosennym deszczem. Na początek odwiedziliśmy kolejny raz Roztocze, gdzie oprócz urokliwych chat i zagród obejrzeliśmy greckokatolicki zespół sakralny z drewnianą dzwonnicą i piękną cerkwią z XVIII w.

Na zdjęciu widzimy charakterystyczne dla Roztocza wiejskie zabudowania drewniane – zagrody dla zwierząt, studnię typu żuraw oraz ziemiankę. W centrum zdjęcia można dostrzec pasącą się dorodną kozę.

Kompleks sakralny z drewnianą greckokatolicką cerkwią i dzwonnicą.

 Na trasie zwiedzania dostrzegliśmy symboliczny cmentarz z pięknie rzeźbioną drewnianą barokową bramą.

Zdjęcie ukazuje barokowa, pięknie rzeźbioną, drewnianą bramę cmentarną.

Spacerując dotarliśmy do zrekonstruowanego prowincjonalnego miasteczka z lat 30-tych XX w. gdzie obejrzeliśmy zabytkowy rzymskokatolicki drewniany kościół z XVII w. a także mogliśmy zajrzeć do różnorodnych wnętrz m.in. ówczesnych mieszkań, małych sklepików, warsztatów i punktów usługowych wypełnionych ciekawymi rekwizytami. Spacer po rynku, urokliwych uliczkach i zakątkach miasteczka pozwolił nam poczuć atmosferą dawnego stylu życia.

Fotografia prezentuje zrekonstruowane prowincjonalne miasteczko z licznymi budynkami a na środku brukowanego rynku widać murowaną, pokrytą gontem studnię.

Kolejny już raz naszą wycieczkę ubogacił swoją rozległą wiedzą historyczną i pasją – Pan Piotr Plisiecki. Przed nami kolejne niepoznane jeszcze zakątki skansenu do którego wkrótce bardzo chętnie powrócimy.

Skip to content