Niezwykły koncert na Złotej

Śpiewająca grupa chóralna z dyrygentem i akompaniatorami oraz widzami w barokowym wnętrzu prezbiterium bazyliki

W poniedziałkowy wieczór 22 czerwca Uczestnicy Klubu Samopomocy „Przystań” wybrali się do Bazyliki oo. Dominikanów na ulicę Złotą 9 aby wysłuchać koncertu dyplomowego, który był egzaminem praktycznym z dyrygentury dla pięciu studentek kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej Instytutu Muzyki UMCS. Podczas koncertu wysłuchaliśmy utworów chóralnych w wykonaniu Chóru La Musica, Akademickiego Chóru UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Chóru Instytutu Muzyki UMCS. Dzięki wspaniałym umiejętnościom artystów a przede wszystkim dyplomantek, niezwykłe wnętrza Bazyliki wypełnił piękny śpiew a cappella oraz z akompaniamentem akordeonu i fortepianu, tworząc niezwykle podniosłą atmosferę potęgującą wyjątkowe przeżycia muzyczne.

Śpiewająca grupa chóralna z dyrygentem oraz siedzącymi widzami w barokowym wnętrzu prezbiterium bazyliki

Śpiewająca grupa chóralna z dyrygentem oraz widzami w barokowym wnętrzu prezbiterium bazyliki

 

Uroczyste zakończenie sezonu artystycznego 2025/2026

Orkiestra grająca na drewnianej scenie we wnętrzu oświetlonym w tle fioletowym światłem

19 czerwca Uczestnicy Oddziału numer 2 oraz Klubu Samopomocy „Przystań” wzięli udział w koncercie symfonicznym kończącym kolejny rok artystyczny Filharmonii Lubelskiej. Podczas wieczoru usłyszeliśmy dwa utwory w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FL pod batutą niezwykle cenionego dyrygenta – Marka Pijarowskiego a solistą był wybitny wiolonczelista – Tomasz Strahl. Artyści wykonali „Koncert wiolonczelowy h- moll, op. 104” Antonina Dvoraka będący jednym z najpiękniejszych w historii utworów na ten instrument oraz niezwykle dynamiczny „Koncert na orkiestrę” Witolda Lutosławskiego. Ten wyjątkowy wieczór w Filharmonii Lubelskiej był zwieńczeniem całego roku artystycznego 2025/2026, okazją do podsumowań oraz podziękowań dla muzyków i publiczności.

Podsumowanie obozu żeglarskiego Mesy Mozaikowej
W piątek, 19 czerwca, spotkaliśmy się w Środowiskowym Domu Samopomocy „Mozaika”, aby podsumować tegoroczny obóz żeglarski Mesy Mozaikowej nad Jeziorem Białym. Była to doskonała okazja do wspólnego wspominania, rozmów i podzielenia się przeżyciami z naszej żeglarskiej przygody.
Podczas spotkania odwiedzili nas wyjątkowi goście: pan Andrzej Maj, wicewojewoda lubelski, pani Anna Augustyniak, zastępca prezydenta miasta Lublin, pan Janusz Iwanicki, dyrektor wydziału polityki społecznej urzędu wojewódzkiego oraz pan Mateusz Pijarski z biura poselskiego posła Krzysztofa Hetmana. Dziękujemy za obecność i zainteresowanie działalnością naszej Mesy!
W programie znalazł się uroczysty apel oraz raport obozowy, który przypomniał nam najważniejsze chwile spędzone pod żaglami. Nie zabrakło również czasu na poczęstunek oraz zapoznanie się z pracami wykonanymi przez uczestników ŚDS „Mozaika” podczas zajęć.

Grupa dorosłych osób w czerwonych podkoszulkach siedząca na krzesłach i wózkach inwalidzkich w sali z oknami

Grupa dorosłych osób w czerwonych podkoszulkach siedząca na krzesłach na tle dużej reprodukcji ze starodawnym żaglowcem

Stojąca kobieta z mikrofonem na tle osób w czerwonych podkoszulkach siedzących na krzesłach na tle dużej reprodukcji ze starodawnym żaglowcem

Czytaj dalej

III Dzień Przyjaciela

Mężczyzna z gitarą stojący na plenerowej scenie ozdobionej białymi i zielonymi balonami

16 czerwca delegacja Uczestników Oddziału numer 2 oraz Klubu Samopomocy „Przystań” świętowała kolejny Dzień Przyjaciela zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Misericordia” a mottem tegorocznego wydarzenia było hasło „Ludzie, na których można liczyć”. Przedstawiciele wielu ośrodków wsparcia mieli okazję do sympatycznego spotkania w radosnej i przyjaznej atmosferze. W programie wydarzenia było m.in. przedstawienie teatralne pt. „Ubogi i Bogaty”, przygotowane przez gospodarzy imprezy działających w Teatrze Przebudzenie oraz wspólne odśpiewanie piosenki o przyjaźni napisanej specjalnie na Dzień Przyjaciela jako swoisty hymn towarzyszący każdorazowo tej cyklicznej już imprezie. Po części oficjalnej odbyły się liczne warsztaty artystyczne oraz gry i zabawy integracyjne w urokliwym otoczeniu a aktywność w zajęciach była nagradzana udziałem w loterii ze wspaniałymi upominkami. Wspólnie przeżyty czas umilała fotobudka i poczęstunek a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pyszne lody włoskie, popcorn i wata cukrowa. Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału we wspaniałym wydarzeniu, które ponownie przypomniało znaczenie przyjaźni i przyjaciół.

Grupa dorosłych osób grających w grę zręcznościową z rzutkami na trawniku

 

Obóz żeglarski
W dniach pomiędzy 8 a 12 czerwca odbył się kolejny Obóz Żeglarski Mesy Mozaikowej. Jak co roku gościliśmy w malowniczej Okunince nad Jeziorem Białym, gdzie przez pięć dni rozwijaliśmy nasze pasje, zdobywaliśmy nowe umiejętności i wspólnie spędzaliśmy czas w żeglarskiej atmosferze.
W obozie uczestniczyli żeglarze Mesy Mozaikowej, czyli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Mozaika”, a po raz pierwszy dołączyli do nas również uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Absolwent”.
Przez cały tydzień doskonaliliśmy nasze umiejętności żeglarskie. Pływaliśmy na naszym niezawodnym jachcie „Integracja” oraz na użyczonym slupie „Mika”. Pod okiem naszych wspaniałych kapitanów ćwiczyliśmy manewry, poznawaliśmy tajniki żeglarstwa oraz utrwalaliśmy zasady bezpieczeństwa na wodzie.
Szczególnym wydarzeniem obozu była uroczystość chrztu naszej nowej łodzi ratowniczej „Bark”. Był to ważny i symboliczny moment dla całej załogi, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Podczas obozu uczestniczyliśmy również w ciekawych wykładach prowadzonych przez kapitanów. Spotkania te pozwoliły nam poszerzyć wiedzę żeglarską i poznać interesujące historie z rejsów.
Wieczory upływały nam równie aktywnie jak dni. Wspólne grille, potańcówki, rozmowy oraz liczne atrakcje integracyjne tworzyły wyjątkową atmosferę i sprzyjały budowaniu żeglarskiej wspólnoty.
Obóz w Okunince był czasem nauki, integracji, dobrej zabawy i niezapomnianych przeżyć. Wracamy z niego bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności i wspomnienia, które z pewnością pozostaną z nami na długo. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne pływania – tym razem nad Zalewem Zemborzyckim.

Grupa dorosłych osób siedzących na niebieskim kadłubie łodzi zacumowanej przy brązowym pomoście

Trzy dorosłe osoby siedzące na niebieskim kadłubie łodzi

Grupa dorosłych osób stojących na pomoście i nadbrzeżu a wśród nich mężczyzna z uniesioną butelką szampana

Czytaj dalej

„LUBLIN – Lublinowi” 2026

Grupa kobiet w czerwono-białych strojach ludowych tańcząca na scenie w muszli koncertowej

12 czerwca Uczestnicy Klubu Samopomocy „Przystań” wybrali się do Ogrodu Saskiego aby w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko obejrzeć widowisko inaugurujące cykl koncertów będących uroczystym zakończeniem roku artystycznego 2025/2026 Zespołu Pieśni i Tańca „LUBLIN” im. Wandy Kaniorowej. Trzy dni koncertowania są okazją do zaprezentowania wspaniałych efektów całorocznej pracy wszystkich artystów, od najmłodszych grup dziecięcych po seniorów, którzy z wielką pasją pielęgnują polskie tradycje taneczne i muzyczne przygotowując niezwykle bogaty i różnorodny repertuar. Podczas piątkowego koncertu zaprezentowały się grupy reprezentacyjne oraz najmłodsi wykonawcy – I i II Reprezentacja, Lublinianki, Dzieci Lublina, Wróbelki oraz Nutki. Niezwykłe umiejętności tancerzy i śpiewaków zaprezentowane we wspaniałych, barwnych strojach i układach choreograficznych przy akompaniamencie żywej muzyki własnej kapeli ludowej, pozwoliły nam przeżyć niezwykłą podróż przez bogactwo polskiego folkloru.

Grupa par tanecznych w kolorowych strojach ludowych tańczących na scenie w muszli koncertowej

Grupa par tanecznych w różowo-białych strojach ludowych tańczących na scenie w muszli koncertowej

Grupa par tanecznych w biało-żółto-czarnych strojach ludowych tańczących na scenie w muszli koncertowej

Bardzo duża grupa tancerzy w strojach ludowych stojąca na scenie w muszli koncertowej

Niezwykła podróż w Kinie Bajka

Plakat do filmu Posłani przedstawiający mężczyznę białym stroju niosącego duży krzyż na ramieniu a jednocześnie jego postać odbija się w wodzie na pierwszym planie

5 czerwca Uczestnicy Klubu Samopomocy „Przystań” obejrzeli polski film dokumentalny „Posłani”, opowiadający o doświadczeniu Boga działającego w życiu zwykłych ludzi. Film ukazywał niecodzienną drogę Michała Ulewińskiego, który przeszedł prawie 1650 km niosąc 15-kilogramowy drewniany krzyż i kreśląc ten znak na mapie Polski pielgrzymując od Zalewu Wiślanego po Giewont, a następnie od Gniezna do Sokółki. Ta wyjątkowa podróż była nie tylko ogromnym wysiłkiem fizycznym ale przede wszystkim osobistą modlitwą, duchową walką, zawierzeniem i procesem głębokiej wewnętrznej przemiany. Z pielgrzymującym bohaterem splatały się losy innych ludzi, których życie zostało nagle zatrzymane przez kryzys, spotkanie, wydarzenie lub decyzję po której nie było już takie samo, a ich świadectwa stanowiły opowieść o tęsknocie za sensem życia, cierpieniu ale też nadziei. Film ukazywał znaczenie wsparcia i roli współczesnych wspólnot religijnych w kontekście wyzwań przed którymi staje człowiek i świat. „Posłani” to duchowa podróż przez Polskę i ludzkie historie w których wiara i modlitwa stały się źródłem siły i przemiany.

Różaniec trzymany w dłoni widoczny na tle słońcaDwóch mężczyzn wspinających się po wzgórzu a jeden dźwiga duży krzyż na prawym ramieniu

Anioł Gabriel w myślach i modlitwach – uroczystości w Garbowie
W dniu 7 czerwca uczestnicy wraz z rodzinami oraz pani dyrektor Sylwia Góźdź, na zaproszenie księdza profesora Mariana Stasiaka, współtworzyli wydarzenie, jakim było poświęcenie statuy Matki Bożej Wspomożenia Wiernych oraz pomnika Chrystusa Miłosiernego mieszczącego się przy Cmentarzu Parafialnym w Garbowie.
Uroczystości przewodniczył ks. Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, zgromadziła ona wielu wiernych i miała wyjątkowo doniosły charakter. Obecni odmówili modlitwę do Anioła Stróża „Aniele Boży”. Był czas na zadumę, kiedy to ceremonię dopełniły m.in. kojący śpiew pieśni „Ave Maria” (w opracowaniu Charles’a Gounoda na podstawie kompozycji Johanna Sebastiana Bacha z 1722, wykorzystujący fragment łacińskiego tekstu modlitwy „Zdrowaś Maryjo”) w wykonaniu artystki sceny lubelskiej pani Alicji Habzy, także przepiękny utwór na trąbkę „Cisza” („II Silenzio”, utwór skomponowany w 1964 roku przez Niniego Rosso i Willy’ego Brezzę) oraz ulubiona pieśń Jana Pawła II pt. „Barka” (hiszpańska pieśń religijna, do której muzykę i słowa napisał w 1974 hiszpański ksiądz Cesáreo Gabaráin, a tego samego roku polski tekst pieśni napisał salezjanin, ks. Stanisław Szmidt). To była doprawdy dostojna uroczystość z piękną oprawą artystyczną.

Biała kolumna z ustawioną na górze szarą rzeźbą Maryi trzymającej dzieciątkoGrupa dorosłych sześciu osób stojących na kostce brukowej przy białej rzeźbie aniołaGrupa dorosłych osób stojących na kostce brukowej przy białej rzeźbach anioła i stylizowanych waz na postumentachNa asfaltowej drodze trzy dorosłe osoby stojące przy osobie siedzącej na wózku inwalidzkimBiała rzeźba kobiecej postaci ze skrzydłami trzymającej kwiaty ustawiona na brukowanym placu

Fotorelacja z uroczystości przy Cmentarzu Parafialnym w Garbowie

Festyn Świdnik 2026

Mężczyzna w czerwonym podkoszulku i  jasnoniebieskim kaszkiecie stoi przed mikrofonem na scenie plenerowej

Piosenka jest dobra na wszystko

W niedzielę 31 maja uczestniczyliśmy w 27 Festynie Integracyjnym „Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością”, który odbył się w Świdniku. Wydarzenie zgromadziło wielu uczestników i gości, tworząc wyjątkową atmosferę życzliwości, integracji oraz wspólnego świętowania.
Podczas festynu nie zabrakło licznych atrakcji, występów artystycznych i okazji do wspólnej zabawy. Był to czas pełen radości, uśmiechu i spotkań, które pokazały, jak ważne są wzajemny szacunek, otwartość i budowanie społeczności bez barier.
Naszą „Mozaikę” reprezentował Tomasz z Oddziału numer 1, który zaprezentował na scenie dwa utwory: „Piosenka jest dobra na wszystko” z repertuaru Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory oraz „Piosenka prawdę ci powie” z repertuaru Reny Rolskiej. Jego występ został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i dostarczył słuchaczom wielu pozytywnych emocji.
Uczestnictwo w festynie było doskonałą okazją do integracji, nawiązania nowych znajomości oraz wspólnego przeżywania artystycznych emocji. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, które po raz kolejny pokazało, jak wiele radości i wartości niosą ze sobą spotkania budujące wzajemne zrozumienie i otwartość.

Dni Godności Radom 2026

W dniu 29 maja uczestniczyliśmy w kolejnej edycji Radomskich Dni Godności. Tegoroczne obchody obfitowały w wiele atrakcji, wśród których znalazły się festyn integracyjny, przegląd twórczości artystycznej oraz kiermasz rękodzieła. Wydarzenie, podobnie jak w poprzednich latach, zostało połączone z VIII Mazowieckim Festiwalem Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Tacy sami”.
Naszą „Mozaikę” reprezentowała Magdalena z Oddziału Numer 1, która wystąpiła na scenie, wykonując utwór „Ikar” z repertuaru Michała Wiśniewskiego i Etiennette Wiśniewskiej. Jej występ spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności i był pięknym przykładem odwagi, pasji oraz muzycznego talentu.
To był dzień pełen pozytywnych emocji, uśmiechów i inspirujących spotkań. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wyjątkowego wydarzenia i już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
Dziękujemy organizatorom za przygotowanie tego wyjątkowego przedsięwzięcia oraz wszystkim uczestnikom za stworzenie serdecznej i pełnej życzliwości atmosfery.

Kobieta w czerwonym podkoszulku siedząca na wózku inwalidzkim ustawionym na plenerowej scenie

Nasza solistka

Cztery dorosłe osoby idące po miejskiej ulicy wyłożonej dużym kamieniem brukowym

Przemarsz ulicami Radomia

Pięć siedzących osób w czerwonych podkoszulkach oraz duża grupa osób przechodząca w drugim planie na tle kamienic

Już po występie
Przejdź do treści