Popołudnie w Muzeum Narodowym w Lublinie
Po krótkiej przerwie Uczestnicy Klubów Samopomocy powrócili do Muzeum Narodowego w Lublinie. Tym razem poznaliśmy historię pieniądza i obejrzeliśmy wystawę numizmatyczną „Monety i medale na Ziemiach Polskich od X do XX wieku”. Liczne gabloty w porządku chronologicznym prezentowały wybite z różnych kruszców (m. in. złota, srebra, miedzi) monety będące w użyciu na ziemiach polskich – denary, grosze, szelągi, dukaty, talary. Dowiedzieliśmy się także w jaki sposób odbywało się dawniej bicie monet i jak określano ich wartość.
Widok na liczne gabloty z monetami
W jednej z gablot umieszczono 2 znaleziska monet zwane skarbami – denary ukryte na przełomie XI i XII w. oraz talary zdeponowane na początku XVIII w.
Gablota ze skarbami – znalezione na Lubelszczyźnie naczynia z denarami i talarami
W dalszej części zwiedzania obejrzeliśmy makietę Zamku Lubelskiego ukazującą rezydencję królewską w okresie jej największej świetności w XVI w.
Makieta przedstawiająca Zamek Lubelski w XVI w.
Mieliśmy okazję usłyszeć historię o sądzie diabelskim zwaną „Legendą o czarciej łapie” oraz zobaczyć charakterystyczny odcisk łapy w zabytkowym drewnianym stole sędziowskim Trybunału Koronnego w Lublinie.
Zabytkowy drewniany stół z Trybunału Koronnego w Lublinie ze śladem odciśniętej tajemniczej łapy
Na zakończenie przeszliśmy do Galerii Malarstwa Polskiego gdzie z bogatych zbiorów liczących ponad 1600 obiektów, obejrzeliśmy charakterystyczne dla XVII i XVIII w. malarstwo portretowe – wizerunki sarmatów związanych m.in. z historią Lublina. Barwne, wyraziste portrety przyciągały uwagę poprzez akcentowanie zdobnictwa, starannie namalowane detale ubiorów, fryzur, używanych akcesoriów.
Fragment wystawy przedstawiającej portrety sarmackie oraz tradycyjny strój szlachecki
W kolejnej historycznej wędrówce towarzyszyli nam pracownicy naukowi – dr Leszek Poniewozik oraz dr Piotr Plisiecki.
Popołudnie w Muzeum zachęciło nas do dalszego zwiedzania podczas następnych wycieczek.