Zakończenie lata w muzealnym otoczeniu
Na ostatnie letnie wyjście Uczestnicy Klubów Samopomocy planowali popołudnie w plenerze ale ze względu na deszczową aurę ponownie odwiedzili Muzeum Narodowe w Lublinie, gdzie piękne wnętrza i różnorodność ekspozycji każdorazowo gwarantują ciekawe przeżycia niezależnie od pogody.
Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć wystawę czasową „Firmamentum symbolicum. Wokół emblematów w XVII – wiecznym Lublinie”. Celem wystawy było ukazanie emblematów (symboli) w procesie komunikacji społecznej i przekazywania różnorodnych treści ale ze względu na wyrafinowaną formę emblematyka jest także rodzajem sztuki. Wzajemne przenikanie się słowa i obrazu ułatwiało a nawet pogłębiało odbiór treści i jej zrozumienie.
Cykl emblematów na bokach ławek w kościele Brygidek
Dekoracje malarskie ścian Piwnicy pod Fortuną
Medaliony historyczno - emblematyczne umieszczone na fasadzie budynku obecnego seminarium duchownego
Na wystawie prezentowane były także obrazy twórców holenderskich przedstawiające tzw. martwą naturę czyli kompozycję różnorodnych przedmiotów, które specyficznie zestawione są nośnikami ukrytych symbolicznych znaczeń.
Zbiór zabytkowych przedmiotów ułożonych w formie ekspozycji do namalowania tzw. martwej natury
Uczestnicy wycieczki odwiedzili także Galerię Malarstwa Polskiego XIX i XX w. liczącą ok. 140 dzieł o różnorodnej tematyce m.in. pejzaże, portrety oraz tzw. malarstwo historyczne ukazujące istotne dla tego okresu wydarzenia i osoby.
Portrety w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX w.
Pejzaże w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX w.
Najbardziej rozpoznawalnym eksponatem w galerii jest dzieło Jana Matejki „Unia lubelska” namalowane w 1869 r. z okazji 300. rocznicy unii Polski i Litwy. Obraz ten nie jest wiernym odtworzeniem faktu historycznego lecz pełną symboli refleksją nad przeszłością i przyszłością.
Dzieło Jana Matejki „Unia lubelska”
Naszym przewodnikiem bardzo ciekawie wyjaśniającym zagadnienia historyczne był niezawodnie dr hab. Piotr Plisiecki.