Andrzejkowe popołudnie na Lubelskiej Trasie Podziemnej

W ostatnie listopadowe popołudnie Uczestnicy Klubów Samopomocy zwiedzili wspaniałą choć wciąż mało znaną atrakcję Lublina, która biegnie pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa liczy ok. 300 m i powstała w wyniku połączenia staromiejskich piwnic z początku XVI w. czyli stulecia największej świetności miasta gdy odbywały się liczne jarmarki a piwnice pełniły funkcję składów kupieckich. 

Drewniana makieta miasta Lublina z okresu średniowiecza sfotografowana z góryFragment pionowej makiety Lublina z okresu renesansowegoPłaska i pionowa maieta Lublina z okresu renesansu

Makiety przedstawiające fazy rozwoju Lublina

Udostępnione do zwiedzania korytarze i sale mieszczą się na 3 podziemnych kondygnacjach ale trasa to nie puste piwnice lecz przestrzeń ożywiona przez ekspozycje i makiety będące tłem do opowieści o historii miasta, jego rozwoju, osadnictwie oraz przełomowym wydarzeniu jakim był Wielki Pożar Lublina w czerwcu 1719 r.

Korytarz trasy Podziemnej miasta Lublina ze schodamiFragment Trasy Podziemnej miasta LublinaKorytarz Trasy Podziemnej miasta Lublina

Korytarze i zakamarki Podziemnej Trasy

To tragiczne zdarzenie zostało bardzo ciekawie przedstawione poprzez multimedialną wizualizację, która pozwala wyobrazić sobie tętniący życiem wielokulturowy Lublin w XVIII w. a jej kulminację stanowi gigantyczny pożar powstały wskutek uderzenia pioruna. Dzięki prezentacji poznajemy historię cudownego ocalenia miasta od całkowitej zagłady, które dokonało się za sprawą relikwii Drzewa Krzyża Świętego niesionych w procesji uliczkami płonącego miasta przez Ojców Dominikanów.

Kolorowa aranżacja przestrzenna przedstawiająca pożar miasta Lublina z 1719 roku

Multimedialna wizualizacja Wielkiego Pożaru Lublina w 1719 roku

Spacer w wyjątkowej scenerii był niejako wędrówką w czasie pozwalającą odkryć niezwykłą przeszłość Lublina.

Skip to content