Wycieczka do tajemniczego świata starożytnego Egiptu

Uczestnicy Klubów Samopomocy oraz Oddziału nr 2 kolejny raz odwiedzili Muzeum Narodowe w Lublinie aby tym razem obejrzeć wystawę czasową „Magia starożytnego Egiptu”. Ekspozycja przybliżała pełną tajemnic cywilizację egipską w której ogromną rolę odgrywała wiara w bogów, życie pozagrobowe oraz kult władcy – faraona czczonego jako wcielenie boga.

Dwie kamienne figurki Faraona przedstawionego pod postacią Ozyrysa

Figurka przedstawiająca faraona jako Ozyrysa - najważniejszego spośród bogów, władcę zaświatów

W gablotach można było obejrzeć cenne artefakty m.in. rzeźby ukazujące liczne bóstwa oraz przedmioty użytkowe tj. lampki oliwne, naczynia związane z przygotowywaniem posiłków czy pielęgnowaniem urody.

Ceramiczne naczyna użytkowe z epoki starożytnego EgiptuGliniane naczynia użytkowe z okresu starożytnego EgiptuFajansowe naczynia użytkowe z okresu starożytnego Egiptu

Przedmioty użytkowe

Ważną część ekspozycji stanowiły amulety, które według wierzeń noszone na szyi chroniły przed niebezpieczeństwami dnia codziennego a wkładane do mumii w okolicę serca miały chronić zmarłego podczas podróży do raju. Najbardziej rozpowszechnionym talizmanem był skarabeusz jako symbol odrodzenia i nowego życia w zaświatach.

Starożytny amulet w formie skaabeusza uskrzydlonego w kolorze niebieskim

Amulet „skarabeusz uskrzydlony” doczepiany do mumii

Szczególne wrażenie u zwiedzających wywoływały mumie. Mumifikowania ludzi dokonywano w celu zapewnienia schronienia dla duszy zmarłego pozostawiając w ciele jedynie serce uznawane za siedzibę duszy. Zwierzęta były mumifikowane jako dary grobowe i ofiarowywane bóstwom, które zwierzęta te symbolizowały a szczególnym kultem otaczano koty uważane za zwierzęta święte. Wyjątkowym eksponatem był też pięknie zdobiony, rzeźbiony, wielobarwny sarkofag w kształcie ludzkiego ciała będący trumną dla mumii.

Starożytna mumia 8-letniego chłopca na czerwonym tle

Mumia 8-letniego chłopca sprzed 2 tys. lat

Mumia kota eksponowana pionowo

Mumia kota

Sarkofag kobiety z okresu starożytnego Egiptu

Pięknie zdobiony sarkofag kobiety

 

Bardzo ciekawie prezentowały się małe figurki (uszebti), które chowane do grobowca uznawane były za służących wykonujących różnorodne czynności zamiast zmarłego zastępując go w najtrudniejszych pracach by ten mógł odpoczywać.

Kamienne figurki uszebti z kolorowego kamienia z okresu starożytnego Egiptu

Figurki „uszebti” chowane do grobowców

Obejrzana wystawa była niezwykłą, pobudzającą wyobraźnię i zmysły podróżą w czasie. Przemierzaniu wąskich korytarzy pokrytych rysunkami ściennymi o tematyce religijnej, scenkami z życia codziennego oraz współczesnymi skarabeuszami towarzyszyło słuchanie szumu Nilu i odczytywanej Księgi Umarłych będącej zbiorem zaklęć, które składane w grobowca miały ułatwić zmarłemu przejście drogi do raju i zapewnić mu tam beztroskie życie. Wszystko to tworzyło niezwykłą atmosferę tajemniczości i magii. 

Malarstwo naścienne nawiązujące do dekoracji z okresu starożytnego EgiptuCzerwone formy przestrzenne nawiązujące swoim kształtem do egipskich skarabeuszy

Współczesne rysunki i skarabeusze urozmaicające ekspozycję
Skip to content