Śladami przeszłości

W dwudziesty piąty dzień styczniowy, aczkolwiek z jesienną aurą Uczestnicy Oddziału nr 2 odważnym krokiem przekroczyli próg Muzeum Narodowego w Lublinie.

Wzgórze porośnięte zieloną trawą i krzewami a na nim widoczna fasada neogotyckiego zamku

Muzeum Narodowe w Lublinie

Na wstępie przywitał Nas postawny mężczyzna przyodziany w futro z upolowanego wcześniej zwierzęcia. Był to Myśliwy ze Schyłkowego Paleolitu, który rozpoczynał wystawę pt.” Śladami Przeszłości Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej”

Manekin człowieka trzymającego łuk i odzianego w zwierzęce skóry. Po lewej stronie namiot ze szkieletem z gałęzi okrytym dużymi zwierzęcymi skórami

Postać myśliwego ze swoim szałasem

Po obejrzeniu i poznaniu historii Naszego regionu przeszliśmy krok dalej i znaleźliśmy się w nowej epoce. Tutaj poznaliśmy „Historię Uzbrojenia i Malarstwo Balistyczne”

Liczne elementy zabytkowej broni - pistolety, miecze, armata, zbroja i kolczuga

Uzbrojenie rycerza

Gdy już wszyscy mężczyźni z Naszej grupy nacieszyli swoje oczy widokiem różnej broni w Sali obok oczom Naszych Pań zaprezentowała się piękna sztuka zdobnicza oraz malarstwo europejskie.

 Przeszklona witryna z trzema półkami i umieszczonymi na nich ozdobnymi talerzami, ceramicznymi bibelotami oraz zegarem z figurą czarnego konia

Antyczna witryna z ozdobnymi przedmiotami użytkowymi

Kolejnym etapem Naszej podróży kulturalnej była Galeria Malarstwa Cerkiewnego. Według pozyskanych informacji „zaprezentowane ikony to najczęściej jedyni świadkowie burzliwych losów świątyń, po których nie został kamień na kamieniu”.

Kolorowy obraz ze złotym tłem przedstawiający  Maryję trzymającą na rękach Jezusa

Matka Boska z Dzieciątkiem

Przy końcu zwiedzania Naszym oczom ukazała się przepiękna makieta przedstawiająca Zamek Lubelski w XVI wieku. Niestety obecna budowla, która powstała w XIX wieku w niewielkim stopniu przypomina zamek, który został zniszczony w XVII wieku.

Makieta zamku z szesnastego wieku który znajdował się w Lublinie

Makieta Zamku Lubelskiego w XVI wieku

Ostatnim etapem Naszej wędrówki po Muzeum Narodowym była Kaplica Trójcy Świętej. Nikomu nie trzeba przypominać o tym, że jest to jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. Jest to magiczne miejsce, które za każdym razem Nas zachwyca i odkrywa swoje wnętrze.

Fragment gotyckiego prezbiterium z ostrołukowym sklepieniem oknami i ścianami pokrytymi  malowidłami przedstawiającymi najczęściej postaci świętych

Bizantyńsko – Ruskie malowidła wypełniające Kaplicę Trójcy Świętej

Przejście przez wszystkie dostępne wystawy dostarczyło Nam wielu wrażeń i rozwinęło Naszą ciekawość, dlatego też już myślimy o kolejnych miejscach, które możemy odwiedzić w niedalekiej przyszłości.

Skip to content