Czerwcowe popołudnie w muzealnym otoczeniu
Kolejny raz Uczestnicy Klubów Samopomocy odwiedzili Muzeum Narodowe w Lublinie aby tym razem zwiedzić Galerię Sztuki Zdobniczej i Malarstwa Europejskiego od XVI do XX wieku. Ekspozycja malarstwa europejskiego to ponad 30 obrazów stworzonych w XVII i XVIII w. przez artystów holenderskich, flamandzkich, włoskich, niemieckich, francuskich a przedstawiających charakterystyczne dla epoki martwe natury, obrazy animalistyczne, pejzaże i portrety. Największą chlubą wystawy jest obraz „Piłat umywający ręce” namalowany w XVII w. przez holenderskiego artystę Hendricka ter Brugghena.
Obraz „Piłat umywający ręce” Hendricka ter Brugghena a poniżej drewniana skrzynia na ubrania z XVII w.
Wystawę malarstwa ubogaciła ekspozycja dzieł sztuki zdobniczej prezentująca obiekty rzemiosła polskiego i europejskiego powstałe od XVI do XX w. Bardzo okazale prezentowały się różnorodne meble a zwłaszcza holenderskie szafy, kredensy i skrzynie ale szczególnie pięknymi eksponatami były bogato zdobione szafy gdańskie.
Okazałe meble holenderskie i szafa gdańska
W zabytkowych serwantkach i kredensach umieszczono bogatą kolekcję dawnej porcelany z najlepszych europejskich i polskich wytwórni a także wyroby metalowe, srebrne naczynia stołowe i świeczniki powstałe w lubelskich warsztatach na początku XIX w.
Zabytkowe serwantki i kredensy z porcelaną i srebrem
Pięknym uzupełnieniem całej ekspozycji były wspaniałe lustra, zegary kaflowe oraz liczne zegary kominkowe spośród których wyróżniał się XVIII wieczny zegar dekorowany okładziną z szylkretu i mosiądzu.
Zegar kominkowy dekorowany okładziną z szylkretu i mosiądzu w otoczeniu innych zabytkowych eksponatów
Obejrzana wystawa dostarczyła nam wspaniałych wrażeń estetycznych a dzięki dr. hab. Piotrowi Plisieckiemu także konkretnej wiedzy o sztuce użytkowej i wyposażeniu dawnych, bogatych mieszczańskich domów.