Nowe Oblicze

Uczestnicy Oddziału numer 2 w dniu 27 czerwca odwiedzili Teatr Stary mieszczący się przy ulicy Jezuickiej 18 w Lublinie.

Fasada Teatru Starego w Lublinie z trzema przeszklonymi i zamkniętymi łukiem przestrzeniami oraz płaskorzeźbami

Gmach Teatru Starego

Jego bogatą historię mogliśmy poznać dzięki zorganizowanej w jego wnętrzu wystawie pt. „Teatr Stary w Lublinie – 200 lat historii”.

Pierwsze przedstawienie teatralne zagościło na Jego scenie w 1822 roku, a budynek teatralny jest drugim po teatrze krakowskim najdłużej istniejącym budynkiem przedstawiającym sztukę teatralną w Polsce.

Wnętrze starego teatru z odsłoniętą sceną i dwoma poziomami balkonów na kolumnach

Widownia Teatru Starego

Działalność kulturowa Teatru nie ograniczała się tylko do wystawiania spektakli. W 1907 roku w tym miejscu nastąpiło otwarcie teatru optycznego pod nazwą Theatre Optique Parisien czyli dzisiejszego kina. Pierwsze filmy były wyświetlane za pomocą Francuskiego Bioskopu, który wcześniej zdobył sławę w Rosji i zagranicą. W latach 1921 – 1939 kinoteatr zmienia kilkukrotnie nazwę. Najdłużej obowiązującą była Rialto, którą w 1954 roku ponownie zmieniono na kino Staromiejskie.

Liczne repliki starych plakatów kinowych widoczne na dużej płaszczyźnie

Afisze przedstawień teatralnych i seansów kinowych

Metalowe skrzynki i szafki do przechowywania szpul filmowych

Wyposażenie kabin projekcyjnych Kina Staromiejskiego

W swojej historii budynek Teatru Starego przeszedł wiele modernizacji, które były związane z postępem technologicznym jaki miał miejsce na przestrzeni lat oraz pożarami, które wielokrotnie trawiły jego wnętrze. Gmach Teatru Starego po zakończeniu działalności w swojej siedzibie Kina Staromiejskiego od 1981 roku podlegał stopniowej dewastacji. Po przejęciu przez Skarb Państwa siedziby Teatru i przeprowadzeniu gruntownych prac remontowych w 2012 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Teatru Starego.

Skip to content