Z wizytą w Muzeum Historii Miasta Lublina

Pomimo nieco ponurej, listopadowej aury Uczestnicy Klubów Samopomocy wybrali się do Muzeum Historii Miasta Lublina będącego oddziałem Muzeum Narodowego Lublinie. Nie wszyscy Uczestnicy wiedzieli, że dobrze znana wszystkim z zewnątrz, charakterystyczna dla naszego miasta XIV – wieczna Brama Krakowska jest siedzibą ciekawego muzeum.

Ceglana brama średniowieczna ukazana w skrócie perspektywicznym od strony prawej przypory

Brama Krakowska po zachodzie słońca

Wewnątrz tego zabytkowego budynku można obejrzeć wystawę stałą „Historia Miasta”, która przedstawia bogate dzieje Lublina od okresu osadniczego ((VI – VII w.) do 1944 roku. Historia naszego miasta ukazana jest poprzez zabytki archeologiczne, ikonograficzne, materiały związane z lokalną działalnością kulturalną, przemysłową a także fotografie i portrety osób związanych z Lublinem.

Uszkodzony dzwon z szesnastego wieku ustawiony na drewnianej ramie i kamiennej posadzce

Dzwon zegarowy odlany w Lublinie w XVI w. umieszczony w Bramie Krakowskiej a uszkodzony w 1944 r.

Krzyż z figurą Chrystusa ułożony w dwuczęściowym futerale wyłożonym czerwonym materiałem

Krzyż z Trybunału Koronnego w Lublinie z XVII w. w ozdobnym futerale

Dziewięć średniowiecznych naczyń ceramicznych różnej wielkości ustawionych na tle ceglanej wnęki i okratowanego otworu okiennego

Naczynia ceramiczne XIII – XVI w. stanowisko archeologiczne wzgórze Staromiejskie

Zabytkowe naczynie do napojów z uchwytem i podnoszoną pokrywą stojące w ceglanej wnęce zamkniętej łukowym oknem

Zabytkowe naczynie do serwowania trunków

Wyjątkową atrakcją tego niezwykłego miejsca jest usytuowanie ekspozycji na kilku kondygnacjach otwartej przestrzeni po której wiodą centralnie umieszczone spiralnie kręcone schody. Wystawa zorganizowana jest w porządku chronologicznym więc wraz z nabieraniem wysokości poznajemy kolejne dzieje Lublina.

Spiralne schody z metalową poręczą widziane z poziomu górnej kondygnacji

Spiralne schody prowadzące na kolejne kondygnacje wystawy

Nagrodą za wspinaczkę na ostatnią kondygnację Bramy Krakowskiej oprócz wiedzy historycznej i wrażeń estetycznych, jest możliwość podziwiania wspaniałej panoramy Lublina z wysokości 36 metrów ponad poziom najbliższej ulicy.

Oświetlona latarniami i wyłożona kostką ulica między osiemnastowiecznymi domami widzianymi z perspektywy lotu ptaka

Panorama Lublina widziana z najwyższej kondygnacji Bramy Krakowskiej

Kolejny raz dzięki zaprzyjaźnionemu historykowi dr. hab. Piotrowi Plisieckiemu nasza wycieczka była ciekawą opowieścią o naszym mieście i wzniesionej w 1341 r. bramie obronnej, która dzieląc losy miasta podlegała przemianom, zniszczeniom i przebudowom a po przeprowadzonych pracach remontowo – konserwatorskich jej wnętrze zaadaptowano dla potrzeb niezwykle urokliwego muzeum.

Skip to content